Aktuality

Zmluva o krátkodobom nájme bytu

Krátkodobý nájom bytu

Máte byt, sťahujete sa do väčšieho, a ten pôvodný chcete prenajať. Dobrá investícia, poviete si. A keďže je to investícia, chráňte si ju. Základ pri úprave vzťahov je samozrejme zmluva.

V prípade prenájmu bytu môžete využiť inštitút nájomnej zmluvy, v zmysle zákona o krátkodobom nájme bytu. Krátkodobým nájmom bytu sa na účely zákona rozumie nájom založený nájomnou zmluvou, ktorá je uzavretá podľa daného zákona, spĺňa náležitosti (o. i. viď nižšie), a na základe ktorej je trvanie doby nájmu časovo ohraničené: „Krátkodobý nájom bytu vzniká uzavretím nájomnej zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt alebo jeho časť do užívania, a to na dobu určitú, najdlhšie na dva roky. Krátkodobý nájom bytu možno na základe dohody zmluvných strán za rovnakých podmienok predĺžiť najviac na ďalšie dva roky, a to dvakrát.“ Pozornosť prosím upriamte na slovné spojenie „za rovnakých podmienok“.

Nájomná zmluva musí mať písomnú formu a zmluvné strany si navzájom poskytnú najmenej jedno jej vyhotovenie.

Nájomná zmluva musí obsahovať najmä

▪️zákonom predpísané údaje o zmluvných stranách,

▪️označenie predmetu nájmu a rozsah užívania predmetu nájmu,

▪️ určenie alebo spôsob určenia výšky nájomného a výšky úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva,

▪️ opis stavu bytu, opis príslušenstva a vybavenia bytu, ako aj opis závad bytu, jeho príslušenstva a vybavenia, ktoré sú prenajímateľovi známe v čase uzavretia nájomnej zmluvy,

▪️určenie doby nájmu,

▪️vyhlásenie nájomcu, že si je vedomý skutočnosti, že nájomná zmluva sa uzaviera podľa daného zákona.

Podnájom a air b’n’b:

 Nájomca povedal, že chce dať môj byt na air b’n’b a či ho teda môže podnajímať – som za, ako to mám upraviť?

Jednoducho – Predmet nájmu alebo jeho časť (tzn. váš byt) je nájomca oprávnený prenechať do podnájmu len s vaším písomným súhlasom ako prenajímateľa a najdlhšie na dobu nájmu.

Na čo ešte máte myslieť?

Užitočnými ustanoveniami, zakomponovávanými do zmlúv sú, napr. aj úprava počtu ľudí, ktorí smie vstúpiť na balkón (kvôli záťaži), prípadne fotky bytu aj s vybavením (napr. fotky matracov, sedačky, spotrebičov, pokiaľ boli drahšie a podobne), ako aj úprava zákazu fajčiť v interiéri, či ustanovenia o možnosti mať v byte domáce zvieratko.

Potrebujete spísať návrh zmluvy o krátkodobom nájme? Obráťte sa na nás: skypalova@skylex.sk

Picture of JUDr. Zuzana Skýpalová
JUDr. Zuzana Skýpalová

Autorka je advokátkou vedenou v zozname SAK, majiteľkou SKYLEX, s. r. o. advokátskej kancelárie.

Zdieľať
Zdieľať
Zdieľať
Zdieľať

Iné články

Zmluva o pôžičke (spoločnosť a jej spoločník)

Zmluva o pôžičke medzi spoločnosťou a jej spoločníkom Ilustratívny príklad: Predstavte si situáciu, v ktorej sa ocitol snáď už každý podnikateľ. Potreboval si požičať peniaze z „firemného“ účtu na svoje súkromné účely. Spravidla sa s touto situáciou stretávame v prípade tzv. jedno-osobových spoločností (s.r.o.), kde

Čítať ďalej >

Ako rozdeliť obchodný podiel

Pre e-pravo.sk sme pripravili zaujímavý článok o tom, ako rozdeliť obchodný podiel, na čo si pri rozdeleni obchodného podielu treba dať pozor, aké sú úskalia rozdelenia obchodného podielu a aké sú novinky v legislatívnej oblasti rozdelenia obchodného podielu od 17.

Čítať ďalej >
Získavajte aktuálne informácie a právne tipy
Prihláste sa na odber